Breaking Tampa Bay, Florida and national news and weather from Tampa Bay Online and The Tampa Tribune | TBO.com
  • Home

Tampa Bay baseball players selected to all-state team

Posted Jun 13, 2013 by Nick Williams

Updated Jun 13, 2013 at 03:48 PM

The following local players were selected to the Florida Atheltic Coaches Association All-State Baseball Team:

Class 2A: Matthew Gladfelter, Northside Christian, Matt Bryan, Northside Christian, Dalton Eckstein, Northside Christian, Levi Gilcrease, Cambridge Christian, Nick Eicholtz, Cambridge Christian. 3A: Josh Falk, Bishop McLaughlin, Russell Perciavalle, Bishop McLaughlin, Colton Nussel, Bishop McLaughlin, Matt Piatt, Calvary Christian, Max Geller, St. Pete Catholic, Sam Martin, Tampa Prep, Kirby Wilson, Tampa Prep. 4A: Bubba Olivera, Berkeley Prep. 5A: Kellen Brown, Dunedin, Spencer Trayner, Jesuit, Cody Beckman, Jesuit, Leland Saile, Jesuit, Daniel Portales, Jesuit, Adrian Chacon, Jesuit, Jordan Parnell, Jesuit, Vincent Miniet, Jesuit. 6A: Steven Petrilyak, Largo, Brett Morales, King, Brandon Brosher, Springstead, Brandon Lawson, Hernando, Christian Arroyo, Hernando, Dylan Harris, Land O’ Lakes, Josh Nissen, Land O’ Lakes. 7A: Clay Gilman, Clearwater, Cole Gordon, Steinbrenner,Oscar Mercado, Gaither, Cole Gordon, Steinbrenner, Corey Baptist, Seminole, Jake Mielock, Countryside, Nick Nolan, Seminole, Michael Mann, Seminole. 8A: Grant Hodges, East Lake, Tyler Scott Neuhaus, East Lake, Troy Strominger, East Lake, Tyler Danish, Durant, Pete Alonso, Plant, Cody Crouse, Bloomingdale; Tucker Neuhaus, Tampa-Wharton, Alexander Faedo, Alonso, Sean Labsan, Riverview.

All-Academic Baseball Team
2A: Clayton Hasko, Northside Christian, Blake Eversole, Northside Christian, Dalton Eckstein, Northside Christian, Sam Martin, Cambridge Christian. 3A: Russell Perciavalle, Bishop McLaughlin, Rappy Bournigal, Lakeland Christian. 4A: Bubba Olivera, Berkeley. 5A: Christian Arroyo, Hernando, Brandon Lawson, Hernando. 6A: Brandon Brosher, Springstead, Josh Nissen, Land O’ Lakes, Brett Morales, King, Ryan Jones, Jefferson, Gabriel Selochan, Jefferson. 7A:Reed Avers, Clearwater, Clay Gilman, Clearwater, Nicholas Solenberger, Clearwater, Logan Lapace, Steinbrenner,  Cole Gordon, Steinbrenner. 8A: Shane Mullen, Palm Harbor, Kevin Griffith, Palm Harbor, Brian Auerbach, Palm Harbor, Will Shay, Palm Harbor, Troy Strominger, East Lake, Thomas Murphy, Alonso, Pete Alonso, Plant, Sean Labsin, Riverview.

Reader Comments

Post a comment

Members:

(Requires free registration.)




Auto-login on future visits

Show my name in the online users list

Forgot your password?


Commenting is not available in this weblog entry.