Breaking Tampa Bay, Florida and national news and weather from Tampa Bay Online and The Tampa Tribune | TBO.com
  • Home

Florida High School Softball State Poll

Posted Mar 22, 2014 by Nick Williams

Updated Mar 22, 2014 at 10:15 AM

CLASS 8A

1. Oviedo Hagerty 13-2

2. Lake Worth Park Vista 16-3

3. Jupiter 15-2

4. Valrico Bloomingdale 10-1

5. Palm Beach Gardens 12-3

6. Cooper City 13-2

7. Orange Park University 11-2

8. Port St. Lucie Treasure Coast 10-1

9. Wellington 12-3

10. Boca Raton Spanish River 10-2

Honorable mention: Miami Coral Reef 9-5; Palm Beach Central 12-4; West Orange 12-3; Apopka 9-2; Winter Park 12-4; Timber Creek 11-4; West Boca 8-3; Parkland Douglas 10-3; Palmetto 11-5

CLASS 7A

1. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas 14-0

2. Harmony 15-1

3. Cantonment Tate 13-1

4. Bartow 12-1

5. Dover Strawberry Crest 12-1

6. Melbourne 12-1

7. Sarasota 9-1

8. Niceville 10-2

9. Clermont East Ridge 13-2

10. Palm Beach Gardens Dwyer 8-3

Honorable mention: Tallahassee Chiles 14-4; Navarre 13-3; Hialeah American 11-2; Coconut Creek Monarch 13-2; Tallahassee Lincoln 14-5; Fort Lauderdale 10-3; Lake Nona 10-4

 

CLASS 6A

1. Columbia 14-0

2. Auburndale 11-2

3. Lake Region 12-2

4. Naples Barron Collier 12-3

5. Naples 11-1

6. Lake Wales 11-3

7. North Fort Myers 12-1

8. Orlando East River 12-2-1

9. Ocala Forest 13-1

10. New Port Richey Mitchell 13-0

Honorable mention: Jacksonville Creekside 10-3; Pembroke Pines Charter 10-3; Venice 12-5; Doral Academy 10-5

 

CLASS 5A

1. Ponte Vedra 15-0

2. Plantation American Heritage 13-2

3. Bradenton Bayshore 14-0

4. Glen St. Mary Baker County 12-1

5. New Port Richey River Ridge 13-1

6. Brooksville Nature Coast 12-0

7. Brooksville Hernando 11-1

8. Belleview 9-2

9. New Port Richey Gulf 11-1

10. Green Cove Springs Clay 11-4

Honorable mention: Eustis 8-4; Live Oak Suwannee 12-6; Dunnellon 9-5

 

CLASS 4A

1. Gainesville P.K. Yonge 13-0

2. Pensacola West Florida 9-0

3. Miami Gulliver Prep 8-2

4. Starke Bradford 7-2

5. Titusville Astronaut 14-1

6. Fort Pierce Lincoln Park 13-1

7. Coral Springs Charter 14-2

8. Cocoa Beach 11-2

9. Miami Florida Christian 11-2

10. Hollywood Chaminade Madonna 15-3

Honorable mention: Bushnell South Sumter 7-1; Montverde Academy 9-3; Boca/Delray American Heritage 9-5; Fort Myers Bishop Verot 9-4; Yulee 13-4; Jacksonville Bishop Snyder 8-4; Winter Park Trinity Prep 10-3; Orlando Lake Highland Prep 8-3

 

CLASS 3A

1. Miami Westminster Christian 10-3

2. Lake Worth Trinity Christian 9-1

3. Melbourne Central Catholic 7-1

4. Tallahassee North Florida Christian 10-2

5. Seffner Christian 9-1

6. Niceville Rocky Bayou Christian 7-2

7. St. Petersburg Admiral Farragut 8-2

8. Mount Dora Bible 9-2-1

9. St. Petersburg Catholic 9-2

10. Orlando First Academy 9-3

Honorable mention: Tampa Carrollwood Day 6-2; Lakeland Christian 10-4; Windemere Prep 7-4

 

CLASS 2A

1. St. Petersburg Canterbury 8-4

2. Monticello Aucilla Christian 8-2

3. Land O’Lakes Academy at the Lakes 9-2

4. Ocoee Central Florida Christian 11-2

5. Boca Raton Christian 10-2

6. Lecanto Seven Rivers Christian 7-4

7. Boca Raton Grandview Prep 4-2

8. Orlando Christian Prep 4-2

9. Tampa Cambridge Christian 7-4

10. Orlando Pine Castle Christian 8-6

Honorable mention: Quincy Munroe 6-5

 

CLASS 1A

1. Jay 12-0

2. Cross City Dixie County 13-0

3. Sneads 13-2

4. Graceville Poplar Springs 13-1

5. Mayo Lafayette 12-6

6. Wewahitchka 11-2

7. Vernon 8-3

8. Chiefland 9-2

9. Chipley 10-4

10. Port St. Joe 10-4

Honorable mention: Live Oak Melody Christian 9-2; Bell 10-6; Williston 7-5; Santa Rosa Beach South Walton 8-4

 

ALL CLASSIFICATIONS

1. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas (7A) 14-0

2. Columbia (6A) 14-0

3. Ponte Vedra (5A) 13-0

4. P.K. Yonge (4A) 13-0

5. Plantation American Heritage (5A) 13-2

6. Harmony (7A) 15-1

7. Tate (7A) 13-1

8. Oviedo Hagerty (8A) 13-2

9. West Florida (4A) 9-0

10. Gulliver Prep (4A) 8-2




Pasco TE Bowman Archibald (2015) commits to Miami

Posted Mar 20, 2014 by Mike Camunas

Updated Mar 20, 2014 at 03:08 PM

The Pasco Pirates have their first Division I football player for next season, as big tight end Bowman Archibald said via Twitter he’s committed to the University of Miami.

“Such a blessing to say that I have committed to the university of Miami!!  #GoCanes#Pumped#thankful!” Bowman said in his Tweet.

Archibald, a 6-foot-6, 240-pound big target that had two touchdown catches for the 7-4 Pirates in 2013, had numerous Division I offers, including Alabama, Auburn, Florida, UCF, USF and Oregon.

Bowman also had two and a half sacks, two fumble recoveries and 22 tackles playing defensive lineman.

Correspondent Mike Camunas can be reached at .(JavaScript must be enabled to view this email address) and follow him on Twitter @MikeCamunas.




Florida High School Softball State Poll

Posted Mar 12, 2014 by Nick Williams

Updated Mar 12, 2014 at 08:12 PM

The weekly Miracle Sports State Softball Poll

CLASS 8A

1. Oviedo Hagerty 12-0

2. Miami Coral Reef 7-1

3. Palm Beach Gardens 9-1

4. Park Vista 13-1

5. Jupiter 11-1

6. Cooper City 7-1

7. Spanish River 9-1

8. Wellington 7-2

9. West Orange 8-2

10. Weston Cypress Bay 7-3

Honorable mention: Boca Raton 8-2; Apopka 8-2; Miramar 12-1; Treasure Coast 8-1; Hialeah 6-1; Palm Harbor University 8-2; Jacksonville Mandarin 8-2

CLASS 7A

1. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas 9-0

2. Harmony 11-0

3. Tate 9-1

4. Bartow 9-1

5. Melbourne 9-0

6. Niceville 10-1

7. Sarasota 7-0

8. Clermont East Ridge 10-2

9. Dover Strawberry Crest 8-1

10. Kissimmee Osceola 7-1

Honorable mention: St. Cloud 6-2; Tallahassee Chiles 12-3; Dwyer 7-3; Navarre 11-3; Lake Nona 9-3; Tallahassee Lincoln 11-4; Hialeah American 8-1; Coconut Creek Monarch 9-2


CLASS 6A


1. Columbia 10-0

2. Barron Collier 8-1

3. Naples 10-0

4. Lake Region 10-2

5. Auburndale 8-2

6. Lake Wales 9-2

7. Ocala Forest 11-0

8. Doral Academy 9-2

9. Jacksonville Creekside 9-2

10. Pembroke Pines Charter 9-2

Honorable mention: Venice 11-2; North Fort Myers 10-1; New Port Richey Mitchell 12-0; Jacksonville Bartram Trail 6-1; Orlando East River 9-2-1

 

CLASS 5A

1. Ponte Vedra 11-0

2. Plantation American Heritage 9-1

3. New Port Richey River Ridge 9-0

4. Bradenton Bayshore 12-0

5. Baker County 9-1

6. Nature Coast 8-0

7. Citrus 8-1

8. Hernando 8-1

9. Clay 9-3

10. Suwannee 10-3

Honorable mention: Belleview 6-2; Gulf 9-1; Eustis 7-4; Dunnellon 7-4

 

CLASS 4A

1. P.K. Yonge 11-0

2. Gulliver Prep 5-1

3. Titusville Astronaut 10-0

4. Bradford 7-2

5. West Florida 7-0

6. Coral Springs Charter 12-2

7. Boca/Delray American Heritage 8-3

8. Fort Pierce Lincoln Park 9-1

9. Montverde Academy 9-3

10. South Sumter 7-1

Honorable mention: Fort Myers Bishop Verto 8-3; Chaminade Madonna 12-3; Winter Park Trinity Prep 8-2; Lake Highland Prep 7-2

 

CLASS 3A

1. Westminster Christian 8-3

2. Lake Worth Trinity Christian 8-1

3. Rocky Bayou Christian 7-1

4. Melbourne Central Catholic 7-0

5. St. Petersburg Admiral Farragut 6-1

6. Seffner Christian 8-1

7. Tallahassee North Florida Christian 9-2

8. Tampa Carrollwood Day 6-2

9. Mount Dora Bible 8-2-1

10. Orlando First Academy 7-3

Honorable mention: Lakeland Christian 8-2; Windermere Prep 8-3

 

CLASS 2A

1. St. Petersburg Canterbury 6-2

2. Monticello Aucilla Christian 8-1

3. Academy at the Lakes 8-2

4. Central Florida Christian 10-2

5. Boca Raton Christian 8-2

6. Orlando Christian Prep 4-1

7. Seven Rivers Christian 6-2

8. Tampa Cambridge Christian 6-4

9. Quincy Munroe 5-4

10. Southwest Florida Christian 5-5

 

CLASS 1A

1. Jay 9-0

2. Dixie County 10-0

3. Sneads 11-2

4. Lafayette 9-6

5. Vernon 8-2

6. Chiefland 7-1

7. Wewahitchka 9-4

8. Chipley 7-4

9. Port St. Joe 8-4

10. Bell 7-5

Honorable mention: Trenton 8-3; Melody Christian 6-2; Williston 7-5; South Walton 5-3

 

ALL CLASSIFICATIONS

1. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas (7A) 9-0

2. Harmony (7A) 11-0

3. Columbia (6A) 10-0

4. Oviedo Hagerty (8A) 12-0

5. Ponte Vedra (5A) 11-0

6. P.K. Yonge (4A) 11-0

7. Plantation American Heritage 9-1 (5A)

8. Gulliver Prep (4A) 5-1

9. Tate (7A) 9-1

10. Miami Coral Reef (8A) 7-1




Basketball: Gray, Ingram, Sanders, Roberts, Seoane to play in FACA All-Star game

Posted Mar 12, 2014 by Nick Williams

Updated Mar 12, 2014 at 08:09 PM

Five basketball players from Tampa Bay—three boys and two girls— will play in the Florida Athletic Coaches Association 2014 All Star Girls & Boys Basketball Classic on Saturday, March 15. The girls game begins at 11 a.m., followed by the boys. The game will be played at IRSC Gymnasium at Indian River State College in Ft. Pierce.

Berkeley Prep’s Justin Gray, Steinbrenner’s Keshawn Ingram and Plant’s Andrew Anders will play for the South Boys while Logan Seoane of Wiregrass Ranch and Brianca Roberts from Pasco High will play for the North Girls. In addition to the FACA game, Gray will play in the USA vs. Florida showcase at Orlando’s Amway Center on Friday.

NORTH BOYS
Ruben Monroe Wekiva
Roderick Copeland Marianna
JT Escobar FAMU DRS
Carlos Clemente Nature Coast
Nick Grier Bartram Trail
RJ June Oviedo
Jace Hogan Holy Trinity
Kiron Williams Eustis
Isiah Ford Jax-Trinity Christian
Stucky Mosley Timber Creek
Mac Barron Trinity Catholic
Othniel Shelton Vanguard
HEAD COACH: James Rowe, Jr., Cocoa
ASST. COACH: Rick Davis, Tallahassee-Leon

SOUTH BOYS
Maxwell Webster Treasure Coast
Jeff Merton Community School of Naples
Ramone Birch John I Leonard
Justin Gray Berkely Prep
Keshawn Ingram Steinbrenner
Esteve Metayer Hardee
Bernard Edwards Lehigh
Nick Havener Sarasota-Riverview
Traevis Graham Martin County
Jarrid Rhodes Palmetto
Andrew Sanders Plant
Sullivan Hernandez Vanguard School
HEAD COACH: John Leon, Martin County
ASST. COACH: Princeton Harris, Sebring

NORTH GIRLS
Brianca Roberts Pasco
Kenya Pye Maclay
Kenyia Johnson Fleming Island
Benetria Robinson Ocala-Forest
Sierra Shepard Ribault
Monaisa Crossin Deltona
Madison French Bartram Trail
Shenelle Toxen Citrus
Brittany Chambers Apopka
Loshaveon Jones Rockledge
Logan Seoane Wiregrass Ranch
Sarah Martinez Melbourne Central Catholic
HEAD COACH: Frank Jenkins, Orange Park-Oakleaf
ASST. COACH: Chariya Davis, Tallahassee-Rickards

SOUTH GIRLS
Emily Williams Coral Springs Charter
Diamond Williams Cardinal Gibbons
G’Neesha Johnson Martin County High
Bevin Davis Mays Bradenton Southeast
Katie Rienas Oxbridge Academy
Sarah Cooper Douglas
Briana Green Dillard
Celia Wojcik Coral Springs Charter
Crystal Townsend Cape Coral
Chenya Sealey Bartow
Kaylaina Young Winter Haven
Jamiese Wiley Sebring High
Asia Dingle Martin County
HEAD COACH: Dwayne Donnell, Ft. Myers-Dunbar
ASST. COACH: Terri Amy, Sebastian River




Sunlake’s Remi Pimm named Florida Dairy Farmers’ 2014 Mr. Soccer

Posted Mar 11, 2014 by Mike Camunas

Updated Mar 11, 2014 at 03:48 PM

For the second-straight year, the Florida Dairy Farmers’ Mr. Soccer is a local standout, and this year its Sunlake sophomore Remi Pimm.

Pimm, who led the nation in scoring with a Pasco-County record 64 goals, helped lead the 29-2-1 Seahawks to their second-straight Class 3A state tournament berth that ended with a 1-0 loss to Merritt Island last month.

Pimm also had 39 assists to accumulate 167 points for a team that outscored opponents 173-19. Pimm was named the Class 3A Player of the Year last week.

Pimm, who transferred to Sunlake prior to this season, is also on the Gatorade National Soccer Player of the Year Award watch list.

Last year, former Tampa Prep star Shaddy Douidar was named the state’s Mr. Soccer.

Correspondent Mike Camunas can be reached at .(JavaScript must be enabled to view this email address) and follow him on Twitter @MikeCamunas.