Breaking Tampa Bay, Florida and national news and weather from Tampa Bay Online and The Tampa Tribune | TBO.com
  • Home

Plant’s Donahue signs with UF

Posted Apr 16, 2014 by Scott Purks

Updated Apr 16, 2014 at 04:10 PM

TAMPA—Plant junior swimmer Ally Donahue not only signed a national letter of intent Wednesday, but confirmed she will graduate high school early, skipping her senior year and head off to the University of Florida in the fall of 2014.

“I’ve certainly never seen it before, where a student skips their entire senior year to go train at a major swimming school like Florida,” Plant coach Gil Gonzalez said. “But if anybody can do it, it’s Ally. I believe she has what it takes.”

Part of the goal is to increase the training for a shot at making the 2016 Olympic games in Brazil.

At the Class 4A state high school meet in the fall, Donahue won the 50 free in 23.60 and blistered the field in the 100 breaststroke, taking the final in 1:02.50. Donahue also helped her teammates to a third-place finish in the 200 medley relay (1:47.34).

In the prelims at the state meet, Donahue just missed setting a state record in the 100 breast by .24 seconds with a time of 1:01.97.


(0) Read Comments


Florida High School Softball State Poll

Posted Apr 16, 2014 by Nick Williams

Updated Apr 16, 2014 at 02:01 PM

CLASS 8A

1. Orange City University 20-2

2. Jupiter 21-3

3. Valrico Bloomingdale 21-2

4. Oviedo Hagerty 21-4

5. Wellington 20-4

6. Cooper City 18-5

7. Tampa Alonso 19-4

8. Jacksonville Mandarin 20-5

9. Palm Beach Gardens 18-6

10. Weston Cypress Bay 16-6

Honorable mention: Apopka 18-4; Lake Worth Park Vista 17-8; Coral Reef 17-8; West Orange 17-5; Timber Creek 16-5; Port St. Lucie Treasure Coast 14-5; West Broward 14-6; Boca Raton Spanish River 13-5; Miramar 17-4

CLASS 7A

1. Fort Lauderdale St. Thomas Aquinas 23-2

2. Harmony 22-2

3. Clermont East Ridge 19-3

4. Cantonment Tate 19-4

5. Bartow 20-5

6. Melbourne 21-3

7. Sarasota 17-4

8. West Boca Raton 17-4

9. Niceville 20-5

10. Tallahassee Chiles 18-5

Honorable mention: Dover Strawberry Crest 20-5; Clearwater Countryside 19-6; Deltona 16-3; Coconut Creek Monarch 17-3; Tampa Gaither 14-5; Tallahassee Lincoln 17-7; Bradenton Lakewood Ranch 18-7; Dwyer 17-8

 

CLASS 6A

1. Columbia 23-1

2. Tampa Chamberlain 19-2

3. Lake Wales 20-4

4. Ocala Forest 20-2

5. Orlando East River 18-3-1

6. Lake Region 19-6

7. Naples Barron Collier 18-6

8. Naples 18-5

9. Auburndale 18-6

10. Jacksonville Creekside 16-5

Honorable mention: St. Johns Bartram Trail 20-5; North Fort Myers 18-3; Venice 19-6; Doral Academy 16-6; North Port Richey Mitchell 22-3

 

CLASS 5A

1. Ponte Vedra 22-0

2. Glen St. Mary Baker County 20-3

3. New Port Richey River Ridge 22-3

4. Plantation American Heritage 18-6

5. Brooksville Hernando 23-2

6. Belleview 21-4

7. Panama City Arnold 17-5

8. Brooksville Nature Coast 20-3

9. Bradenton Bayshore 18-4

10. New Port Richey Gulf 17-4

Honorable mention: Green Cove Springs Clay 18-6; Citrus 19-6; Pompano Beach 15-5

 

CLASS 4A

1. Gainesville P.K. Yonge 19-2

2. Pensacola West Florida 21-1

3. Miami Gulliver Prep 19-6

4. Titusville Astronaut 23-2

5. Fort Pierce Lincoln Park 16-2

6. Montverde Academy 17-4

7. Coral Springs Charter 17-4

8. West Nassau 20-5

9. Alachua Santa Fe 19-6

10. Cocoa Beach 20-5

Honorable mention: Winter Park Trinity Prep 16-6; Hollywood Chaminade-Madonna 19-5; Tampa Academy of the Holy Names 13-5; Bradford 16-7

 

CLASS 3A

1. Miami Westminster Christian 21-3

2. Lake Worth Trinity Christian 16-2

3. Niceville Rocky Bayou Christian 13-2

4. St. Petersburg Admiral Farragut 14-2

5. Tallahassee North Florida Christian 14-3

6. Seffner Christian 15-3

7. Fort Lauderdale Westminster Academy 15-3

8. Sarasota Christian 12-2

9. Moore Haven 13-4-1

10. St. Petersburg Catholic 10-5

Honorable mention: Melbourne Central Catholic 10-5; Tampa Carrollwood Day 11-6; Lakeland Christian 14-6; Windermere Prep 11-6

 

CLASS 2A

1. St. Petersburg Canterbury 15-6

2. Monticello Aucilla Christian 14-3

3. Tampa Cambridge Christian 15-4

4. Land O’Lakes Academy at the Lakes 13-3

5. Ocoee Central Florida Christian 14-4

6. Boca Raton Christian 15-4

7. Lecanto Seven Rivers Christian 14-4

8. Boca Raton Grandview Prep 7-5

9. Pine Castle Christian 12-12

10. Lakeland Victory Christian 12-7

 

CLASS 1A

1. Dixie County 19-0

2. Jay 19-3

3. Sneads 22-3

4. Graceville Poplar Springs 22-2

5. Mayo Lafayette 16-9

6. Franklin County 16-6

7. Chiefland 13-4

8. Wewahitchka 16-6

9. Live Oak Melody Christian 14-5

10. Vernon 11-4

Honorable mention: Port St. Joe 15-7; Chipley 15-7; South Walton 12-9; Trenton 15-8

ALL CLASSIFICATIONS

1. Columbia (6A) 23-1

2. Ponte Vedra (5A) 22-0

3. St. Thomas Aquinas (7A) 23-2

4. Harmony (7A) 22-2

5. P.K. Yonge (4A) 19-2

6. Westminster Christian (3A) 21-3

7. West Florida (4A) 21-1

8. Orange City University (8A) 20-2

9. Jupiter (8A) 21-3

10. Lake Worth Trinity Christian (3A) 20-2


(0) Read Comments


Five Berkekey Prep student-athletes to be recognized at signing ceremony Wednesday

Posted Apr 15, 2014 by Nick Williams

Updated Apr 15, 2014 at 05:06 PM

Four student-athletes from Berkeley Preparatory School will sign National Letters of Intent while another will be recognized as a preferred walk on in a joint ceremony on Wednesday at 10 a.m. in the school’s Lykes Center for the Arts on Berkeley’s campus.

Warren Backman (Soccer) Emerson College
Marshall Holmes (Basketball) University of Central Florida (preferred walk on)
Paola Maymi (Track and Field) Bowdoin College
Nikki Potts (Diving) University of Florida
Maddie Raquet (Volleyball) Troy University


(0) Read Comments


Testaverde leads group of seven Jesuit athletes to sign NLI’s Wednesday

Posted Apr 14, 2014 by Nick Williams

Updated Apr 14, 2014 at 04:05 PM

Jesuit senior QB Vincent Testaverde, son of the former Tampa Bay Buccaneer and Heisman Trophy winner, will sign with Texas Tech. Other signees include Joseph Trim (Fordham), who was honored with the Casey Most Valuable Golfer Award this season for Hillsborough County’s top prep golfer.

Kicker Rhett Waldron, who was named first-team All-State in Class 5A, will sign with Augustana (Ill.) College, as will fullback Ryan Black. Lacrosse standout Peyton Elliott, who has led the Tigers to consecutive District titles, will sign with John Carroll (Ohio) University. Baseball players Danny Lastra (Ave Maria) and Nick Bodner (Johns Hopkins) also will sign Wednesday.


(0) Read Comments


Florida High School Flag Football State Poll

Posted Apr 14, 2014 by Nick Williams

Updated Apr 14, 2014 at 03:37 PM

The Florida Flag Football Power 25

1. Seminole Ridge (10-0) 94.6
2. Robinson (10-0) 93.5
3. Northeast-St. Pete (7-0) 83.0
4. Apopka (4-0) 78.5
5. Harmony (7-0) 74.6
6. Alonso (9-1) 74.5
7. Everglades (8-0) 73.7
8. William T. Dwyer (8-0) 73.6
9. Bloomingdale (7-0) 73.0
10. Trinity Catholic (7-0) 72.9
11. Monsignor Pace (8-1) 72.8
12. Coconut Creek (8-0) 72.7
13. Jupiter (4-2) 72.3
14. Chiles (8-0) 72.2
15. Boyd Anderson (6-1) 72.1
16. Taravella (6-3) 71.5
17. Oak Ridge (7-1) 70.9
18. Dr. Phillips (6-1) 70.3
19. First Coast (5-0) 68.5
20. Miramar (7-1) 68.4
21. Armwood (7-0) 68.3
22. Westwood (7-0) 68.2
23. Treasure Coast (4-1) 68.1
24. Durant (9-0) 68.0
25. Robert E. Lee (5-0) 67.9

About the rankings: The Florida Flag Football Power 25 is the only ranking recognizing the Sunshine State’s best flag football teams. Joe Pinkos’ Power Ratings are calculated using a formula based on strength of opposition and margin of victory. To determine the forecasted margin of victory between any two teams, simply figure the difference in the respective power ratings.


(0) Read Comments